Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Poznań: Spotkanie "Oburzeni eksmisjami w Hiszpanii"
Poniedziałek, 13. maj 2013, 18:00

Spotkanie

Oburzeni eksmisjami w Hiszpanii.
Doświadczenia ruchu walczącego o dach nad głową

13 maja, poniedziałek, skłot Od:zysk, Stary Rynek (róg ul. Szkolnej i
Paderewskiego)

Wbrew oczekiwaniom europejskich, a przede wszystkim hiszpańskich władz, Oburzeni (Indignados) nie rozpłynęli się w powietrzu. Pomimo zmasowanej krytyki ze strony neoliberałów, konserwatywnych publicystów i socjologów nie złamali się pod własnym ciężarem.

Oburzeni są znani w Polsce głównie z okupacji placów w Madrycie i Barcelonie w 2011 r. Z czasem przekształcili się w szereg grup skupiających się na najbardziej palących problemach pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. W ostatnich latach 400 tys. rodzin utraciło dach nad głową. Dyskusje toczone na okupowanych placach zaowocowały stworzeniem ruchu przeciwko eksmisjom - jedną najliczniejszych i najbardziej wpływowych i szanowanych inicjatyw dzisiejszej Hiszpanii.

Co więcej, skala ruchu oraz wysuwane przez niego postulaty, czynią z niego jeden z najistotniejszych elementów walki o utrzymanie podstawowych praw w dobie cięć i deregulacji oraz przenoszenia kosztów globalnego kryzysu na pracowników.

W trakcie prezentacji omówiona zostanie charakterystyka hiszpańskiego kryzysu mieszkaniowego oraz geneza ruchu antyeksmisyjnego. Dowiemy się, jak wygląda struktura oraz strategia walki grup broniących prawa do dachu nad głową. Spotkanie postaramy się zakończyć dyskusją nad przydatnością hiszpańskich doświadczeń dla lokatorów i lokatorek w Polsce.

Zapraszają:

Od:zysk, OZZ Inicjatywa Pracownicza i Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów