Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

1 Maja we Wrocławiu - relacja

1majaWroPrzeszło 200 osób wzięło udział w demonstracji 1 Maja we Wrocławiu, której hasłem przewodnim było ,,Dzisiaj śmieciowe umowy - jutro śmieciowe emerytury”, zorganizowaną przez koalicję ,,1 Maja Wrocław 2012”, złożoną z PPS, Młodych Socjalistów i wrocławskiego klubu Krytyki Politycznej. W przemarszu wzięli udział również członkowie i członkinie IP.

Demonstracja zaczęła się wiecem na Placu Jana Pawła II dawny Plac 1 Maja, gdzie mówiono o trudnej sytuacji ludzi młodych, o historii tego święta i o potrzebie walki o prawa pracownicze, następnie demonstranci przeszli pod siedzibę agencji pracy tymczasowej Work Service, jednej z największych w kraju, gdzie głos zabrał przedstawiciel OZZ IP. Wspominał o głównych problemach pracowników: drożyźnie, niskich płacach, masowym zatrudnianiu przez agencje szczególnie w zakładach specjalnych stref ekonomicznych, potrzebie tworzenia wolnych, oddolnych i radykalnych związków zawodowych

Następnie udano się na Plac Solny, gdzie demonstracja skończyła się. Przemarsz był barwny i dynamiczny: wykrzykiwano hasła antyrządowe i antykapitalistyczne, rozdawano biuletyn wydany przez organizatorów (mozna zapoznać się z nim tutaj). Cała manifestacja wzbudzała duże zainteresowanie mieszkańców miasta. Wśród uczestników byli członkowie i sympatycy IP z Kostrzyna, Gorzowa i Poznania, szczególnie wyróżniał się baner reklamujący demonstrację ,,Chleba zamiast igrzysk!", 10 czerwca w Poznaniu.

Obchody święta 1 maja zakończyły się turniejem piłkarskim i piknikiem integracyjnym. Akcja pierwszomajowa we Wrocławiu była jedną z ciekawszych w Polsce organizowanych przez niezależną lewicę i przyciągnęła rożne środowiska od socjalistów po anarchistów, pobudzała też lokalne środowiska do większej aktywności. Wielu obecnych zapowiedziało swój przyjazd do Poznania 10 czerwca.

Zobacza reacje na stronie organizatorów: 1majawewroclawiu.pl

Powrót na górę