Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Zapadł wyrok w sprawie Sławka Kaczmarka

26 września 2006 roku, po wielu miesiącach procesu przed łódzkim sądem pracy zapadł wyrok w sprawie Sławka Kaczmarka. Przewodniczący Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w zakładach Uniontex w Łodzi, Sławek Kaczmarek został w grudniu 2004 roku wyrzucony z pracy, pomimo iż był prawnie chronionym przed zwolnieniem.

Jego odejście z zakładu związane było z realizacją przez zarząd działań zmierzających do pozbycia się wszystkich współzałożycieli przedsiębiorstwa. Uniontex S.P. powstał pod koniec 2003 roku jako spółka pracownicza mająca ratować miejsca pracy w zlikwidowanych Zakładach Przemysły Bawełnianego Uniontex S.A. Niestety z powodu braku kontroli udziałowców nad spółką pracowniczą doszło do przejęcia kontroli nad nią przez zarząd zakładu. Sąd zmienił tryb zwolnienia Sławka z dyscyplinarki na zwykły i zasądził odszkodowanie w wysokości 1 pensji. Formalnie zatem proces wygraliśmy, jednak Inicjatywa Pracownicza domagała się przywrócenia Kaczmarka do pracy, zatem wyrok ten traktujemy za niekorzystny i zostanie w tej sprawie skierowane odwołanie.

Sławek Kaczmarek to jeden z czterech związkowców wziętych w obronę przez Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Krzysztof Łabądź z KWK Budryk i Darek Skrzypczak z poznańskiej Goplany zostali już przywróceni do pracy. Wyrok w sprawie Jacka Rosołowskiego zwolnionego za założenie związku zawodowego w Impel-Tom zapadnie prawdopodobnie 10 października. 26 października 2006 roku w Łodzi o godz. 13.30. spod zakładów Uniontex ul. Tymienieckiego 3, rusza manifestacja w obronie Sławka Kaczmarka i pracowników agencji pracy tymczasowej. IP wzywa członków i sympatyków do masowego udziału

Powrót na górę

Podobne artykuły