Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Zanon w Polsce

Środowiska anarchistyczne i syndykalistyczne z Berlina, Poznania i Warszawy zaprosiły Rosę, aktywistkę i pracowniczkę ZANON, na serie spotkań informacyjnych do Polski i Niemiec. ZANON to fabryka w argentyńskiej Patagonii znajdująca się od ponad 5 lat pod kontrolą pracowników; produkcja i zarządzanie odbywają się bez szefów. Pracownicy ustalili, że takowych tam po prostu nie potrzebują.


W obu spotkaniach - na poznańskim Rozbracie w sobotę i w warszawskiej Cyklozie w niedzielę (27-28 września) - wzięło udział łącznie około 70 osób, zainteresowanych sytuacją w ZANON. W trakcie spotkań pokazano nowy film "Corazon de Fabrica" ("Serce Fabryki") o historii autonomii pracowniczej w fabryce ZANON. Nie jest to pierwszy dokument na temat tego fenomenu. W 2003 roku powstał, zrealizowany przez niemieckich aktywistów, film „Zanon należy do robotników”, a później także dokument nakręcony przez znaną dziennikarkę i działaczkę ruchu alterglobalistycznego Naomi Klein „The Take” („Przejęcie”). Oba filmy są dostępne w polskiej wersji językowej.

W spotkaniu, w Poznaniu udział wziął delegat załogi do prac w zarządzie Cegielskiego i działacz IP, Marcel Szary.  Zaproponowano podpisanie umowy o współpracy między załogą Cegielskiego a ZANON. Działacze Inicjatywy Pracowniczej zapewnili, że zrobią wszystko w obronie argentyńskiej fabryki, gdy zajdzie taka potrzeba. W listopadzie 2008 r. nadchodzi bowiem ponownie moment, w którym załoga ZANON będzie musiała stawić czoła władzy i kapitałowi, które szykują się do odebrania pracownikom ich autonomii.

Obszerniejszy materiał, z zapisem całego spotkania, przygotowany przez środowisko poznańskie ukaże się w jednym z kolejnych numerów Przeglądu Anarchistycznego.

Powrót na górę