Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Francuskie CNT w Polsce

W dniu 27 stycznia 2007 roku odbyło się w Poznaniu spotkanie z przedstawicielem sekretariatu międzynarodowego francuskiej CNT (Confedeartion National du Travaille) - Jérémie Berthuin, który gościł w Polsce na zaproszenie Inicjatywy Pracowniczej. Jérémie Berthuin przedstawił w zarysie historycznym walki społeczne i pracownicze we Francji kładąc szczególny nacisk na stanienie wydarzenia, jak protesty kolorowej młodzieży i manifestacje przeciwko programowi tzw. "pierwszej pracy" (CPE). W drugiej części przedstawił natomiast historię i najważniejsze działania związku.

CNT powstało w 1946 roku i zostało założone przez emigrantów hiszpańskich, którzy musieli wyjechać w wyniku prześladowań junty frankistowskiej. Przez wiele lat organizacja liczyła ledwie kilkuset członków (300). Radykalna zmiana sytuacji nastąpiła w 1995 roku, kiedy wybuchł we Francji strajk generalny przeciwko reformie ubezpieczeń społecznych. Obecnie CNT liczy ok. 5 tys. aktywnych członków i posiada swoje komórki, w takich sektorach rynku pracy jak: transport, przemysł motoryzacyjny, poczta, kultura i prasa, handel (supermarkety), budownictwo, pracownicy porządkowi (sprzątanie), czy nawet rolnicy (południe Francji). Związek nie ogranicza się jednak do działalności czysto pracowniczej, ale uczestniczy w szerszym ruchu społecznym np. na rzecz emigrantów, w ruchu antyfaszystowskim, feministycznym czy antyeksmisyjnym (problemy mieszkaniowe). Do CNT należą także studenci i licealiści.

Jeżeli chodzi o współpracę międzynarodową, to CNT stara się (wraz z hiszpańskim CGT i szwedzkim SAC, oraz innymi organizacjami pracowniczymi z Portugalii czy Grecji) doprowadzić do szerokiej i praktycznej współpracy. Jérémie Berthuin podawał jako dobry przykład ostatnią akcję (styczeń 2007) przeciwko firmie ISS (międzynarodowy koncern zajmującym się sprzątaniem). W Szwecji koncern zatrudnił emigrantów, których tamtejsze kierownictwo firmy traktowało w nieodpowiedni sposób. Pracownicy ci postanowili przedsięwziąć działania w ramach SAC. Wówczas okazało się, że w Paryżu CNT posiada struktury związkowe w ISS i zagroziło strajkiem solidarnościowym z pracownikami w Szwecji. Ostatecznie, aby uniknąć międzynarodowych konsekwencji, kierownictwo szwedzkiej ISS musiało zmienić swoje praktyki i uznać roszczenia pracowników.

CNT organizuje także akcje bojkotu Coca Coli z powodu polityki tej firmy w Kolumbii, gdzie zamordowano już 9 działaczy związkowych zaprzyjaźnionych z CNT z powodu ich aktywności propracowniczej. Podobnie CNT próbuje utrzymać kontakty z działaczami w Palestynie organizując liczne akcje (np. goszcząc we Francji palestyńskie dzieci). Ważne jest też zaangażowanie CNT w walki pracownicze w Afryce. Na przykład w Gwinei powstała struktura CNT. W obecnej chwili trwa tam strajk generalny przeciwko dyktaturze i o wolność związków zawodowych. W wyniku strać z policją zginęło już 40 osób. CNT wydaje specjalistyczny periodyk, w którym podejmuje problemy walk klasowych w Afryce ("Afrique XX1)

Obecnie CNT organizuje międzynarodową konferencję anarchosyndykalistyczną która odbędzie się w ostatnich dnia kwietnia w Paryżu. Podobne konferencje odbyły się np. w 1999 roku w San Francisco i w 2002 roku w Essen. Konferencję w Paryżu ma wyróżniać szersza reprezentacja działaczy związkowych z Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki. (JU)

Powrót na górę