Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Bary mleczne są bezpieczne?

8 listopada, o godzinie 16.00 przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu odbyła się zorganizowana przez związek zawodowy „Konfederacja Pracy” manifestacja przeciwko rządowym planom radykalnego obcięcia dotacji dla barów mlecznych. W związku z tym, iż późnym wieczorem dnia poprzedniego Komisja Finansów przyjęła autopoprawkę do projektu budżetu, przywracającą dotacje na dotychczasowym poziomie, nasza manifestacja przybrała trochę inny niż zapowiadany charakter.

Nie mamy złudzeń co do tego, iż decyzja SLD nie była podyktowana nagłą troską o biednych, stołujących się w barach mlecznych. Decyzja ta, to skutek zwykłej, politycznej kalkulacji. Rządowi nie opłacało się prowokować protestów dla głupich 13 milionów. Tym bardziej, że przeciwników antyspołecznej polityki pseudolewicy z SLD-UP-PSL nie brakuje. Rząd skapitulował tym razem przed narastającym od kilku tygodni protestem społecznym, którego się nie spodziewał. Pod petycjami sprzeciwiającymi się ucinaniu dotacji w samym tylko Poznaniu podpisało się ponad 10 tysięcy osób. Teraz pewnie utną dotacje komuś innemu, kto nie będzie protestował.

Przed Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu pojawiło się około 200 osób, głównie pracownic poznańskich barów mlecznych. Byli też przedstawiciele Solidarności’80 z Cegielskiego, kilku członków PPS i Samoobrony oraz Inicjatywy Pracowniczej. Manifestacja nie trwała długo. Na początku ogłoszono dobrą nowinę o decyzji Komisji Finansów. Ostrzegano też rząd przed dalszym oszczędzaniem kosztem najuboższych. Pojawiły się hasła: „Bary mleczne będą wieczne” oraz „Miller, precz z łapami od barów mlecznych!”.

Powrót na górę

Podobne artykuły