Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Spotkanie z pracownikami ZANON

27.09 (sobota) – Poznań, godz.18.00, Rozbrat, ul. Pułaskiego 21a
28.09 (niedziela) – Warszawa, Klub Cykloza


ZANON to fabryka w argentyńskiej Patagonii znajdująca się od ponad 5 lat pod kontrolą pracowników; procesy pracy, produkcji i zarządzania odbywają się bez szefów... pracownicy ustalili że takowych tam po prostu do niczego nie potrzebują. W listopadzie 2008 r. nadchodzi niestety ponownie moment, w którym załoga ZANON i wspierające ja ruchy społeczne z Patagonii i całej Argentyny będą musiały stawić czoła władzy i kapitałowi, które szykują się do odebrania pracownikom ich autonomii. Rozpoczął się wiec okres mobilizacji w celu obrony fabryki, obrony która najprawdopodobniej będzie wymagała bezpośredniej konfrontacji z siłami państwowymi.

Nie będzie to pierwszy raz - w przeszłości dochodziło już do wielodniowych oblężeń fabryki przez policje i gwałtownych starć policji z pracownikami wspieranymi przez środowiska anarchistyczne, lewicowe, ruchy studenckie i kobiece oraz dobrze zorganizowany w tym regionie ruch Indian Mapuchi. Do tej pory nie udało się siłą państwowym wejść na teren fabryki i złamać ducha autonomii pracowniczej.

W związku z sytuacja, środowiska anarchistyczne z Berlina, Poznania i Warszawy zaprosiły Rose, aktywistkę i pracowniczkę ZANON, na serie spotkań informacyjnych do Polski i Niemiec. Na spotkaniach przypomniana zostanie historia przejmowania przez pracowników zakładów pracy w Argentynie po roku 2001, opisane procesy społeczne i wewnątrzzakładowe, które zaszły tam od tego momentu oraz zaprezentowana obecna sytuacja fabryki ZANON z akcentem na nadchodzącą konfrontacje.

W trakcie spotkania dojdzie do polskiej premiery nowego filmu "Corazon de Fabrica" ("Serce Fabryki") o historii autonomii pracowniczej w fabryce ZANON.

 

 

Powrót na górę