EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Lublin: Demonstracja w obronie pracowników uniwersytetu

Blisko 100 osób uczestniczyło w proteście przed rektoratem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego.

W manifestacji wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych - NSZZ "Solidarność", Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ "Solidarność 80", Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", a także Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej i Klubu Krytyki Politycznej.

Pikietujący przeciwstawiali się grupowym zwolnieniom, które mają objąć blisko 400 pracowników obsługi UMCS w tym m.in. m.in. pracowników technicznych, portierów, szatniarzy, sprzątaczek. Mieli transparenty z hasłami: "Restrukturyzacja wg UMCS wypowiedzenia dla sprzątaczek, nowa toyota dla rektora", "Uniwersytet w służbie ludu, nie kosztem ludu", "Żądamy uznania postulatów związków zawodowych i jawności audytu! Outsourcing to wyzysk!".

Protestujący chcieli wejść do budynku uczelni na inaugurację jednak nie pozwoliła na to wynajęta firma ochroniarska Impel. Pikietujących mijali idący na uroczystą inaugurację roku akademickiego zaproszeni goście, profesorowie, ambasadorowie i rektorzy innych uczelni. Pracownicy chcieli wręczyć rektorowi mopa i wiadro, ten jednak uciekł. W stronę rektora oraz ochroniarzy poleciały jajka.

Zadłużenia uczelni nie da się spłacić dzięki zwalnianiu ludzi zarabiających po 800 zł miesięcznie. W takim mieście jak Lublin, to wyrok ubóstwa, to wprowadzenie człowieka na równię pochyłą, na końcu której czeka na człowieka bieda, bezdomność, wykluczenie społeczne - stwierdził Jarosław Niemiec z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.

Rafał Błachnio z lubelskiego Klubu Krytyki Politycznej poinformował o działaniach Samorządu Studentów UMCS, który nie chciał wydać zgody na powieszenie na uczelni plakatów na temat zbiórki podpisów przeciwko zwolnieniom. Odczytał także list otwarty Porozumienia Kobiet 8 Marca, który podpisały już m.in. prof. Maria Janion, prof. Stanisław Obirek, prof. Irena Grudzińska-Gross, Izabela Jaruga-Nowacka, Hanna Samson i Kinga Dunin.

Szymon Martys z WZZ "Sierpień 80" powiedział, że związek ten solidaryzuje się z protestem pracowników uczelni. Mówił także o działaniach firmy Impel i protestach, które przeciwko niej organizował "Sierpień 80". Grzegorz Nowicki z KSS opowiadał z kolei o solidarności jaką okazuje manifestującym pracownikom obsługi wielu pracowników naukowych UMCS.

Za: lewica.pl

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.