EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Radomsk: Press-Glas łamie prawa pracownicze

Wczoraj o godzinie 14 po radomskimi zakładami Press-Glas miała miejsca sześcioosobowa pikieta informacyjna Inicjatywy Pracowniczej na temat praw pracowniczych. W firmie łamie się szereg norm kodeksu pracy. Zatrudnione tam osoby pracują m.in. ponad dopuszczalne normy czasu pracy. Akcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem robotników.

W Press-Glasie stosuje się system pracy polegający na tym, iż na sobotę i niedziele zatrudni są ci sami pracownicy, na tych samych stanowiskach, tylko że przez inną firmę. W ten sposób możliwe jest ominięcie przepisów o czasie pracy i o nadgodzinach. W praktyce zatrudniani w Press-Glasie pracują non-stop. Na zimę kiedy brak jest natomiast pracy zmuszani są do pobieranie urlopów bezpłatny lub są zwalniani.

W zakładach panują także średniowieczne relacje miedzy nadzorem i robotnikami. Niedawno np. zwolniono pracownika. który zwrócił się o urlop z związku z wyjazdem do sanatorium.

Firma Press-Glas jest największym polskim producentem szyb zespolonych. Produkcję zlokalizowano w czterech zakładach w Polsce, w Nowej Wsi, Tychach, Tczewie i Radomsku.
Press-Glas powstał w grudniu 1991 roku i przyjęła formę polsko-szwedzkiej spółki joint venture. Siedziba firmy mieściła się we Wręczycy Wielkiej k/Częstochowy. W listopadzie 1992 roku 100% udziałów Press-Glas przejął obecny właściciel,

Pod koniec 1993 roku została podjęta decyzja o zakupieniu w Nowej Wsi koło Częstochowy działki o powierzchni 17.000 m2, gdzie do dziś mieści się główna siedziba firmy. W roku 2003r. została podjęta decyzja o budowie trzeciego zakładu produkcyjnego Press-Glas w Tczewie koło Gdańska. Została ona zakończona latem 2004 r. Zakład w Tczewie o łącznej powierzchni produkcyjnej 11 000 m2 specjalizuje się w produkcji szyb zespolonych.

W maju 2005 roku zakład Celt-Glas SA w Tychach został połączony z Press-Glas SA przez przejęcie i stał się oddziałem firmy Press-Glas. O tego momentu trzy zakłady funkcjonują pod jedną nazwą Press-Glas z siedzibą główną w Nowej Wsi i oddziałami w Tychach i w Tczewie.

W grudniu 2007 r. Zarząd Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej udzielił Spółce Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Podstrefa Radomsko. Na działce o powierzchni 6,1879 ha, położonej w Radomsku na terenie ŁSSE wybudowano nowoczesny zakład produkcji szyb zespolonych i obróbki szkła płaskiego. Łączna wartość inwestycji szacowana była na 80 mln zł. Docelowy poziom zatrudnienia miał wynosić 400 osób.  Pierwszy etap inwestycji zakończono pod koniec 2008 roku. W hali o powierzchni 12 000 m2 rozpoczęto produkcję szyb zespolonych. Firma prawdopodobnie zatrudnia 150 pracowników z Radomska i okolic.

Jaki pisze firma na swoich stronach internetowych, w roku 2010 przeprowadzony będzie drugi etap inwestycji polegający na rozbudowie hal produkcyjnych i wyposażeniu zakładu w kolejne linie technologiczne. Po całkowitym zakończeniu projektu zakład Press-Glas w Radomsku będzie najnowocześniejszym i największym zakładem produkcji szyb zespolonych w Europie.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.