EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Raport z działań Inicjatywy Pracowniczej w Poznaniu

18.07.2002. Dzień solidarności z pracownikami upadającej Stoczni Szczecińskiej. Solidaryzując się z żądaniami szczecińskich stoczniowców pod urzędem wojewódzkim w Poznaniu demonstrowali (ok. 100 osób) pracownicy z Cegielskiego głownie z KNSZZ "Solidarność'80" oraz Inicjatywa Pracownicza - Federacja Anarchistyczna. Podczas akcji na placu zaparkowała "limuzyna dla prezesów upadających zakładów pracy".

23.07.2002 Ogólnopolski Dzień Protestu. Akcje protestacyjne odbyły się w kilku miastach wojewódzkich (najliczniej w Szczecinie, a także w Lublinie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach, Opolu). W Poznaniu pod urząd wojewódzki przyszło ok. 100 osób. Obecni byli przedstawiciele "Solidarności'80", Związków Zawodowych Inżynierów i Techników oraz Inicjatywa Pracownicza - Federacja Anarchistyczna. Protestowali przeciwko zwolnieniom w HCP i obniżkom wynagrodzeń.

27.09.02 Przed bramą poznańskich zakładów im. Hipolita Cegielskiego odbyła się kolejna demonstracja, w której udział wzięło ok.150 osób. Demonstracja była głosem solidarności ze zwalnianymi pracownikami Cegielskiego, protestem przeciwko szykanowaniu działaczy związkowych, sprzeciwem wobec łamania praw pracowniczych i stosowaniu polityki zastraszania przez Zarząd HCP.

Dyrekcja firmy w obawie przed masowością demonstracji zarządziła nadzwyczajne środki. By zmniejszyć frekwencję na demonstracji, część pracowników w ten dzień posłano na przymusowy urlop, a resztę zwolniono z pracy o godz. 12 (2 h przed demonstracją). Prezes zakładu na wszelki wypadek również tego dnia był nieobecny. Całą okolicę patrolowały dziesiątki umundurowanych i nie umundurowanych policjantów, a w odwodach czekały oddziały prewencji. W demonstracji swój udział zaznaczyły delegacje ze Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego, Stoczni Szczecińskiej, Fabryki Kabli - Ożarów, Zakładów Azotowych - Puławy i innych zagrożonych zakładów, w których pracownicy walczą o swe miejsca pracy.

W międzyczasie jako IP podejmowaliśmy szereg innych inicjatyw związanych z obroną praw pracowniczych i wspieraniem protestów. Uczestniczyliśmy w demonstracjach organizowanych w innych miastach (Warszawa, Szczecin), zebraliśmy pieniądze na pomoc dla pracowników Bison-Bial (upadającego zakładu w Białymstoku), pomagamy przy obsłudze Biura Informacyjno-Korespondencyjnego Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego przy HCP (m.in. prowadząc stronę internetową). Na bieżąco prowadzimy działalność informacyjno-propagandową w zakładach HCP (współwydajemy biuletyn, cyklicznie rozdajemy ulotki itp.).

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.