EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Strajk generalny we Włoszech (11 października 2021)

Blokada magazynu zorganizowana przez SI COBAS (październik 2021)
Blokada magazynu zorganizowana przez SI COBAS (październik 2021)

W poniedziałek 11 października odbył się we Włoszech strajk generalny ogłoszony przez ruch 15 oddolnych organizacji związkowych z różnych branż. Był to pierwszy tego typu wspólny strajk od ponad dekady, mający na celu przełamanie ciszy narzuconej klasie pracującej przez biurokratyczne związki zawodowe, które koncentrują się na negocjacjach z rządem zamiast organizowaniu walk w obronie warunków pracy.

 

Wezwaniu do strajku towarzyszyła lista dziewięciu postulatów:

  1. Podwyżka wynagrodzeń w celu pokrycia strat wynikających ze spadku siły nabywczej pieniądza i rosnących cen (od benzyny po rachunki za prąd i gaz)
  2. Powstrzymanie zwolnień oraz skrócenie czasu pracy z wyrównaniem wynagrodzenia, tak aby „pracować mniej, a pracowali wszyscy/tkie”
  3. Płaca minimalna i zasiłki dla bezrobotnych na poziomie zapewniającym godne życie
  4. Stałe miejsca pracy zamiast pracy tymczasowej i na czas określony
  5. Żadnych podatków od płac minimalnych oraz 10% podatku od majątku dla najbogatszych 10%
  6. Publiczna, powszechna, bezpłatna opieka zdrowotna, ukierunkowana na profilaktykę, a nie zysk
  7. Zaprzestanie represjonowania walk robotniczych oraz anulowanie dekretów bezpieczeństwa wobec imigrantów; wolność organizacji i strajku, demokratyczna reprezentacja pracowników i likwidacja monopoli oficjalnych związków zawodowych
  8. Równe prawa dla imigrantów, prawdziwy parytet dla kobiet, koniec ucisku płci
  9. Żadnych wydatków wojskowych oraz wycofanie wojsk z zagranicy

Największe protesty miały miejsce w sektorze logistyki. Za dużą część działań odpowiadała zaprzyjaźniona z OZZ IP organizacja SI Cobas. Zablokowano między innymi port w Genui, Trieście i Neapolu, dużą część transportu lotniczego i naziemnego, komunikację publiczną. Manifestacje odbyły się we wszystkich dużych miastach we Włoszech. Około dwa tysiące osób zablokowało na 6 godzin magazyn Amazona w Castel San Giovanni (pod Piacenzą), czyli największą siedzibę amerykańskiego giganta we Włoszech.

Poniżej krótka relacja SI Cobas z działań, które miały miejsce 11 października w głównych włoskich miastach:

Piacenza - 2500 strajkujących głównie przeciwko Amazonowi i Zarze. Do strajku włączyli się pracownicy Ceva, Leroy Merlin, Tigotà, Geodis, GLS, Fercam, TNT-Fedex Piacenza, Ovs, Xpo, Csi, FM LOGISTIC, Zara, Zalando, UPS, SDA, DHL, Ikea, Nippon, Steritolm, pracownicy służby zdrowia i wielu studentów.

Genua - strajk w porcie, zajęto także jedną z głównych arterii w mieście blokując na wiele godzin ruch naziemny. Protestowano przeciwko nowym rozporządzeniom, które obniżają wynagrodzenia i zwiększają liczbę godzin pracy w wielu sektorach publicznych i prywatnych: turystyce, zdrowiu, edukacji, handlu. Manifestowano także przeciwko rządowi Mario Draghi, który popiera te rozrządzenia.

Turyn - ponad 2000 osób wzięło udział przemarszu i wiecu. Od 15 lat nie było w Turynie tak licznej manifestacji związkowej.

Novara - strajk przed Lidlem gdzie w dniu 18 czerwca zmarł działacz SI Cobas Adil Belakhdim, blokada sklepu od 07:00 do 12:30.

Mediolan - manifestacja około 1000 osób, wieczorem pikieta pod DHLem, dużo związkowców pojechało wspomóc strajk i manifestację przed Amazonem w Piacenzie.

Bolonia - 5000 osób wzięło udział w demonstracji, głównie pracowników i pracownic logistyki.

Florencja - strajki w kilku fabrykach tekstylnych. Do bardzo agresywnej reakcji i pobicia protestujących doszło pod fabryką Dreamland, wieczorem zorganizowano spontaniczny pochód przez centrum Florencji na znak protestu.

Perugia - we wczesnych godzinach porannych wiece i ulotkowanie przed centrami logistycznymi SDA, Fedex i DHL, potem akcja protestacyjna w Konsorcjum Auriga na rzecz pracowników spółdzielni socjalnych oraz wspólna manifestacja związkowa, w której udział wzięło ok. 1000 osób.

Rzym - około 2000 pracowników wzięło udział w manifestacji oddolnych związków zawodowych wspieranej przez studentów i ruchy lokatorskie. Wieczorem odbyła się pikieta SI Cobas przed SDA.

Neapol - ponad stu pracowników zablokowało autostradę przy wjeździe do portu w Neapolu, zatrzymując na ponad dwie godziny obrót towarowy. Wieczorem wspólna manifestacja oddolnych organizacji związkowych z dużym udziałem pracowników transportu publicznego.

Palermo - manifestacja 100 pracowników pod prefekturą w Palermo.

SI Cobas deklaruje, że chce, aby ta udana mobilizacja była nie tylko jednodniowym zrywem, lecz stanowiła początek nowego cyklu walk ze zwolnieniami, prekaryzacją warunków pracy, wysokimi kosztami życia i wykorzystywaniem kryzysu pandemicznego przez kapitalistów.

Do represji związkowych doszło w Piacenzie, gdzie 8 organizatorów blokady i manifestacji pod siedzibą Amazona zostało zadenuncjowanych na policję. Na konferencji prasowej policji poinformowano, że wobec działaczy SI Cobas trwa postępowanie administracyjne, w ramach którego mogą oni zostać uznani za jednostki niebezpieczne i objęci zakazem wstępu do miasta.

Opracowanie: Paweł Nowożycki / Komisja Zakładowa przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

 

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.